.
Fullmetal Alchemist   Nazwa Oryginalna: Fullmetal Alchemist
Nazwa Polska: Fullmetal Alchemist
Opis: Manga autorstwa Hiromu Arakawy oraz dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany na jej podstawie.

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom "Prawdy" w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.


Odcinki:
Walka ze Słońcem Tytuł kreskówki (Polska): Walka ze Słońcem
Tytuł kresków (Oryginalny): Taiyō ni Idomu Mono
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20708 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x1
Dodano: 01.09.2010
Opis: Ed oraz Al w mieście Lior na wschodniej granicy przeprowadzają dochodzenie w sprawie duchownego, który może czynić cuda.


Ukarane ciała Tytuł kreskówki (Polska): Ukarane ciała
Tytuł kresków (Oryginalny): Kinki no Karada
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20708 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x2
Dodano: 01.09.2010
Opis: Braciom udaje się odkryć prawdę o Kamieniu Filozoficznym ojca Cornello. Wcześniej jednak Ed zostaje złapany i uwięziony.


Matka Tytuł kreskówki (Polska): Matka
Tytuł kresków (Oryginalny): Okaa-san......
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x3
Dodano: 01.09.2010
Opis: W odcinku pokazane są wspomnienia z czasów kiedy Ed i Al próbowali przywrócić życie swojej matki używając trasmutacji. Próba kończy się straszliwym niepowodzeniem.


Transmutacja miłości Tytuł kreskówki (Polska): Transmutacja miłości
Tytuł kresków (Oryginalny): Ai no Rensei
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x4
Dodano: 01.09.2010
Opis: Podczas podróży do Centrali, Ed i Al zbaczają z trasy, żeby spotkać alchemika o imieniu Majhal, który często występował w korespondencji ich ojca. Po przybyciu do wioski dowiadują się, że "zombie" terroryzują mieszkańców.


Pędź, mechaniczna zbrojo Tytuł kreskówki (Polska): Pędź, mechaniczna zbrojo
Tytuł kresków (Oryginalny): Shissou! Ōtomeiru
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x5
Dodano: 01.09.2010
Opis: Podczas podróży pociągiem do Centrali w celu odbycia Egzaminu na Państwowego Alchemika, pociąg zostaje zajęty przez terrorystów, którzy biorą generała Hakuro i jego rodzinę jako zakładników. Domagają się uwolnienia ich lidera z więzienia.


Egzamin na Państwowego Alchemika Tytuł kreskówki (Polska): Egzamin na Państwowego Alchemika
Tytuł kresków (Oryginalny): Kokka Renkinjutsushi Shikaku Shiken
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x6
Dodano: 01.09.2010
Opis: Ed i Al docierają do Centrali i zatrzymują się u sławnego alchemika, specjalizującego się w tworzeniu chimer - Shou Tuckera. Zaczynają przygotowywać się do egzaminu.


Wieczorny płacz chimery Tytuł kreskówki (Polska): Wieczorny płacz chimery
Tytuł kresków (Oryginalny): Kimera ga Naku Yoru
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x7
Dodano: 01.09.2010
Opis: Ed chce się dowiedzieć coś o chimerze, którą Tucker stwoczył 2 lata wcześniej. Gdy wychodzi z biblioteki po raz pierwszy spotyka Scara. Shou Tucker zmienia swoją córkę (Ninę) i psa (Alexandra) w chimerę.


Kamień filozoficzny Tytuł kreskówki (Polska): Kamień filozoficzny
Tytuł kresków (Oryginalny): Kenja no Ishi
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x8
Dodano: 01.09.2010
Opis: W Centrum dochodzi do seryjnych morderstw dokonanych na kobietach. Braci Elric odwiedza Winry. Zostaje porwana przez mordercę, ale Ed ją ratuje.


Srebny zegarek Wojskowego Kundla Tytuł kreskówki (Polska): Srebny zegarek Wojskowego Kundla
Tytuł kresków (Oryginalny): Gun no Inu no Gindokei
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x9
Dodano: 01.09.2010
Opis: Bracia Elric przybyjają do Youswell by przeprowadzić inspekcję kopalni. Yoki - nieuczciwy zarządca tej kopalni chce przekupić Eda, by wystawił mu dobrą ocenę. Jednak Stalowemu udaje się go przechytrzyć.


Złodziejska Syrena Tytuł kreskówki (Polska): Złodziejska Syrena
Tytuł kresków (Oryginalny): Kaitō Sairēn
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x10
Dodano: 01.09.2010
Opis: Ed i Al przybywają do miasta Aquroya w celu dowiedzenia się czegoś na temat Kamienia Filozoficznego. W szpitalu poznają pielęgniarkę, która później okazuje się być złodziejką o pseudonimie Syrena.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >> ... 13

Zaloguj się
Rejestracja | Zapomniane hasło

Szukaj kreskówki:


BigWing: Gry on-line | Cwel.pl | Twoja-Liga.pl | Włatcy Móch | 1000 złych uczynków | Wyszukiwarka mp3 | NuPunkRadio | Oh laura | Skróć Link | Fun ! | Forum | Pasaż Handlowy | Projekty Domów | Program TV | Pogoda | Finanse


© 2009 by BigWing.pl - O nas | Dołącz do portalu
Design by Xingu