.
Fullmetal Alchemist   Nazwa Oryginalna: Fullmetal Alchemist
Nazwa Polska: Fullmetal Alchemist
Opis: Manga autorstwa Hiromu Arakawy oraz dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany na jej podstawie.

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom "Prawdy" w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.


Odcinki:
Kamienista ziemia cz. 1 Tytuł kreskówki (Polska): Kamienista ziemia cz. 1
Tytuł kresków (Oryginalny): Sareki no Daichi, Zenpen
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x11
Dodano: 01.09.2010
Opis: Za namową Syreny bracia Elric przybywają do miasta Xenotime, gdzie podobno prowadzone są badania nad Kamieniem Filozoficznym. Odkrywają tam dwóch młodych alchemików, którzy podszywają się pod nich.


Kamienista ziemia cz. 2 Tytuł kreskówki (Polska): Kamienista ziemia cz. 2
Tytuł kresków (Oryginalny): Sareki no Daichi, Kōhen
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x12
Dodano: 01.09.2010
Opis: Bracia Elric z pomocą braci Tringum starają się zniszczyć źródło Czerwonej Cieczy, które zagraża zdrowiu ludzi z Xenotime.


Płomień kontra Stal Tytuł kreskówki (Polska): Płomień kontra Stal
Tytuł kresków (Oryginalny): Honō VS Hagane
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20703 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x13
Dodano: 05.09.2010
Opis: Edward chce dowiedzieć się czegoś na temat doktora Marcoh. Gdy pułkownik nie chce udzielić mu informacji, Ed wyzywa go na pojedynek.


Prawe Ramię Zagłady Tytuł kreskówki (Polska): Prawe Ramię Zagłady
Tytuł kresków (Oryginalny): Hakai no Migite
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x14
Dodano: 05.09.2010
Opis: Bracia odnajdują doktora Marcoh, jednak do akcji wkracza Scar.


Masakra w Ishbalu Tytuł kreskówki (Polska): Masakra w Ishbalu
Tytuł kresków (Oryginalny): Ishuvāru Gyakusatsu
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x15
Dodano: 05.09.2010
Opis: Doktor Marcoh podczas ucieczki przed Scarem i wojskiem wyjaśnia braciom szczegóły na temat wojny w Ishbalu.


Ushinawareta mono Tytuł kreskówki (Polska): Ushinawareta mono
Tytuł kresków (Oryginalny): Ushinawareta mono
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x16
Dodano: 05.09.2010
Opis: W drodze do Risembool gubi się Al. Poszukujący go Edward spotyka weterana wojennego bez jednej nogi. Tymczasem Alphonse zostaje ukradziony przez chłopca, który dzięki zbroi ma nadzieję pokonać swoich wrogów.


Dom, w którym czeka kochająca rodzina Tytuł kreskówki (Polska): Dom, w którym czeka kochająca rodzina
Tytuł kresków (Oryginalny): Kazoku no Matsu Ie
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x17
Dodano: 13.09.2010
Opis: Po czterech latach Ed i Al wracają do rodzinnego miasta Risembool, aby naprawić kończyny Edwarda.


Notatki Marcoha Tytuł kreskówki (Polska): Notatki Marcoha
Tytuł kresków (Oryginalny): Marukō Nōto
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20708 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x18
Dodano: 13.09.2010
Opis: W Centrali Ed i Al poszukują notatek Marcoha. Niestety, dział biblioteki, w którym się znajdowały, doszczętnie spłonął. Zapiski zostają jednak odtworzone przez dziewczynę o imieniu Sheska.


Prawda skrywa inną prawdę Tytuł kreskówki (Polska): Prawda skrywa inną prawdę
Tytuł kresków (Oryginalny): Shinjitsu no Oku no Oku
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20702 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x19
Dodano: 14.09.2010
Opis:


Dusza Strażnika Tytuł kreskówki (Polska): Dusza Strażnika
Tytuł kresków (Oryginalny): Shugosha no Tamashii
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20703 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x20
Dodano: 14.09.2010
Opis:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >> ... 13

Zaloguj się
Rejestracja | Zapomniane hasło

Szukaj kreskówki:


BigWing: Gry on-line | Cwel.pl | Twoja-Liga.pl | Włatcy Móch | 1000 złych uczynków | Wyszukiwarka mp3 | NuPunkRadio | Oh laura | Skróć Link | Fun ! | Forum | Pasaż Handlowy | Projekty Domów | Program TV | Pogoda | Finanse


© 2009 by BigWing.pl - O nas | Dołącz do portalu
Design by Xingu