.
Fullmetal Alchemist   Nazwa Oryginalna: Fullmetal Alchemist
Nazwa Polska: Fullmetal Alchemist
Opis: Manga autorstwa Hiromu Arakawy oraz dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany na jej podstawie.

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom "Prawdy" w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.


Odcinki:
Czerwona poświata Tytuł kreskówki (Polska): Czerwona poświata
Tytuł kresków (Oryginalny): Akai Kagayaki
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x21
Dodano: 14.09.2010
Opis:


Tsukurareta Ningen Tytuł kreskówki (Polska): Tsukurareta Ningen
Tytuł kresków (Oryginalny): Sztuczni ludzie
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x22
Dodano: 14.09.2010
Opis:


Stalowe Serce Tytuł kreskówki (Polska): Stalowe Serce
Tytuł kresków (Oryginalny): Hagane no Kokoro
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x23
Dodano: 14.09.2010
Opis:


Wiążące Wspomnienia Tytuł kreskówki (Polska): Wiążące Wspomnienia
Tytuł kresków (Oryginalny): Omoide no Teichaku
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x24
Dodano: 14.09.2010
Opis:


Pożegnanie Tytuł kreskówki (Polska): Pożegnanie
Tytuł kresków (Oryginalny): Wakare no Gishiki
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x25
Dodano: 14.09.2010
Opis: Ed z Alem zaprzestają poszukiwania Kamienia Filozoficznego - przynajmniej tak mówią Hughesowi. W rzeczywistości jadą na poszukiwanie Scara. Winry udaje sie razem z nimi, ponieważ chce zwiedzić do miasta Rush Valley, które jest po drodze. W tym czasie podpułkownik Hughes bada sprawę homunuklusów. Dowiaduje się jednak za dużo i zostaje zamordowany przez Envy'ego.


Jej powód Tytuł kreskówki (Polska): Jej powód
Tytuł kresków (Oryginalny): Kanojo no Riyū
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20703 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x26
Dodano: 14.09.2010
Opis: Bohaterowie trafiają do miasta Rush Valley, mekki mechaników i protetyków. Ed zostaje wyzwany do siłowania się na na rękę automatyczną i korzystając z alchemii wyrywa rękę przeciwnikowi. Kiedy Winry dowiaduje się w jaki sposób Ed wygrał, ma mu za złe, że oszukiwał zamiast wygrać uczciwie i ucieka. Spotyka dziewczynę z protezami zamiast ręki i nogi i pomaga jej. W zamian prosi ją, żeby ukradła zegarek Eda, a później każe Stalowemu złapać złodziejkę, aby udowodnić mu, że zbroja którą ona zrobiła jest najlepsza, nawet bez posługiwania się alchemią.


Nauczyciel Tytuł kreskówki (Polska): Nauczyciel
Tytuł kresków (Oryginalny): Sensei
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20703 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x27
Dodano: 14.09.2010
Opis: Ed i Al przypadkiem spotykają swoją nauczycielkę - Izumi Curtis. Boją się jednak powiedzieć jej o nieudanej transmutacji człowieka.


Jedno jest Wszystkim, a Wszystko jest Jednym Tytuł kreskówki (Polska): Jedno jest Wszystkim, a Wszystko jest Jednym
Tytuł kresków (Oryginalny): Ichi wa Zen, Zen wa Ichi
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x28
Dodano: 14.09.2010
Opis: Bracia zostają przywiezieni przez Izumi na bezludną wyspę. Wspominają trening, który kiedyś tam odbyli.


Nieczyste Dziecko Tytuł kreskówki (Polska): Nieczyste Dziecko
Tytuł kresków (Oryginalny): Yogore Naki Kodomo
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x29
Dodano: 14.09.2010
Opis: Przed opuszczeniem wyspy Ed, Al i Izumi spotykają tam dziwne dziecko, które potrafi używać alchemii. Izumi zabiera je do swojego domu w Dublith.


Atak Dowództwa Południowego Tytuł kreskówki (Polska): Atak Dowództwa Południowego
Tytuł kresków (Oryginalny): Nanpō Shireibu Shūgeki
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x30
Dodano: 14.09.2010
Opis: W Dublith pojawiają się major Armstrong i pułkownik Archer. Archera bardzo interesuje sprawa Izumi i tajemniczego dziecka.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >> ... 13

Zaloguj się
Rejestracja | Zapomniane hasło

Szukaj kreskówki:


BigWing: Gry on-line | Cwel.pl | Twoja-Liga.pl | Włatcy Móch | 1000 złych uczynków | Wyszukiwarka mp3 | NuPunkRadio | Oh laura | Skróć Link | Fun ! | Forum | Pasaż Handlowy | Projekty Domów | Program TV | Pogoda | Finanse


© 2009 by BigWing.pl - O nas | Dołącz do portalu
Design by Xingu