.
Fullmetal Alchemist   Nazwa Oryginalna: Fullmetal Alchemist
Nazwa Polska: Fullmetal Alchemist
Opis: Manga autorstwa Hiromu Arakawy oraz dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany na jej podstawie.

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom "Prawdy" w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.


Odcinki:
Grzech Tytuł kreskówki (Polska): Grzech
Tytuł kresków (Oryginalny): Tsumi
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x31
Dodano: 14.09.2010
Opis: Envy, korzystając z zamętu, jaki zapanował w Południowej Kwaterze, przemieniony w Kinga Bradleya zabiera dziecko od Izumi. Daje mu Czerwony Kamień, co sprawia, że ten przypomina sobie o swojej przeszłości. Sig opowiada Winry o tym, co zaszło 15 lat temu; Wrath, gdyż tak został nazwany nowy homunkulus, to zmarły syn Izumi, którego próbowała wskrzesić.


Dante z głębokiego lasu Tytuł kreskówki (Polska): Dante z głębokiego lasu
Tytuł kresków (Oryginalny): Fukai Mori no Dante
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x32
Dodano: 14.09.2010
Opis: Ed i Al poznają dawną nauczycielkę Izumi, Dante. Przebywają w jej domu, gdy zostają zaatakowani przez chimery pod wodzą homonkulusa o imieniu Greed.


Uprowadzenie Al'a Tytuł kreskówki (Polska): Uprowadzenie Al'a
Tytuł kresków (Oryginalny): Torawareta Aru
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x33
Dodano: 15.09.2010
Opis: Al zostaje porwany przez chimery do baru Devil's Nest. Okazuje się, że Greed chce poznać tajemnicę jego ciała.


Logika Chciwości Tytuł kreskówki (Polska): Logika Chciwości
Tytuł kresków (Oryginalny): Gōyoku no Riron
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x34
Dodano: 15.09.2010
Opis: Po ataku wojska wszyscy uciekają z Devil's Nest. Chimery (oprócz Marty) zostają wybite, a Greed zostawia Martę i Ala w lesie, a sam idzie do domu Dante. "Lyra" używa kręgu osłabia Greeda. Edward przychodzi i zauważywszy martwe ciało Dante, posądza Greeda o zabójstwo i walczy z nim. Gdy wygrywa, ten zdradza mu, jak unicestwiać homunkulusy.


Zjednoczenie Upadłych Tytuł kreskówki (Polska): Zjednoczenie Upadłych
Tytuł kresków (Oryginalny): Gusha no Saikai
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x35
Dodano: 15.09.2010
Opis: Lust spotyka człowieka z jej przeszłości. Tymczasem Edward, Alphonse i Winry rozpoczynają podróż do Ishbalu.


Wyklęty Człowiek Tytuł kreskówki (Polska): Wyklęty Człowiek
Tytuł kresków (Oryginalny): Wagauchi Naru Togabito
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x36
Dodano: 15.09.2010
Opis: Ed i Al pomagają grupie ishbalskich uchodźców w nadziei, że dowiedzą się więcej o wojnie w Ishbalu i Kamieniu Filozoficznym.


Płomienny Alchemik, Zadanie dla Podporucznika i Tajemnica 13-ego Hangaru Tytuł kreskówki (Polska): Płomienny Alchemik, Zadanie dla Podporucznika i Tajemnica 13-ego Hangaru
Tytuł kresków (Oryginalny): Honō no Renkinjutsushi Tatakau Shōi-san Dai-Jūsan Sōko no Kai
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x37
Dodano: 15.09.2010
Opis: Humorystyczny odcinek, w którym nie występują bracia Elric. Głównymi bohaterami są Mustang i jego podkomendni.


Z Prądem Tytuł kreskówki (Polska): Z Prądem
Tytuł kresków (Oryginalny): Kawa no Nagare ni
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x38
Dodano: 15.09.2010
Opis: Między braćmi dochodzi do kłótni. Alphonse spotyka Martę. Tymczasem Winry spotyka się ze Sheską i postanawiają odkryć tajemnicę śmierci generała Hughesa.


Rebelia na Wschodzie Tytuł kreskówki (Polska): Rebelia na Wschodzie
Tytuł kresków (Oryginalny): Tōhō Naisen
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x39
Dodano: 15.09.2010
Opis: Mustanga niepokoi fakt przywrócenia Kimbley'owi statusu państwowego alchemika. W Liorze Scar ciągnie za sobą ogromny głaz. Tymczasem Marta opowiada Edwardowi i Alphonse'owi o Ishbalu.


Scar Tytuł kreskówki (Polska): Scar
Tytuł kresków (Oryginalny): Kizuato
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x40
Dodano: 15.09.2010
Opis: Alphonse i Marta są zszokowani odkryciem powrotu Kimbley'a do armii. Edward dotarł do Lior, gdzie jego walka ze Scarem zostaje przerwana przez Lust i Gluttony'ego. Marta odkrywa, że King Bradley jest homunkulusem, co przypłaca życiem.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >> ... 13

Zaloguj się
Rejestracja | Zapomniane hasło

Szukaj kreskówki:


BigWing: Gry on-line | Cwel.pl | Twoja-Liga.pl | Włatcy Móch | 1000 złych uczynków | Wyszukiwarka mp3 | NuPunkRadio | Oh laura | Skróć Link | Fun ! | Forum | Pasaż Handlowy | Projekty Domów | Program TV | Pogoda | Finanse


© 2009 by BigWing.pl - O nas | Dołącz do portalu
Design by Xingu