.
Fullmetal Alchemist   Nazwa Oryginalna: Fullmetal Alchemist
Nazwa Polska: Fullmetal Alchemist
Opis: Manga autorstwa Hiromu Arakawy oraz dwie serie anime, seria gier wideo i pełnometrażowy film animowany na jej podstawie.

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward Elric i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom "Prawdy" w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.


Odcinki:
Święta Matka Tytuł kreskówki (Polska): Święta Matka
Tytuł kresków (Oryginalny): Seibo
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x41
Dodano: 15.09.2010
Opis:


Nie znając Jego imienia Tytuł kreskówki (Polska): Nie znając Jego imienia
Tytuł kresków (Oryginalny): Ka no na o Shira zu
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x42
Dodano: 15.09.2010
Opis: Zbroja Alphonse'a powoli przeistacza się w materiał wybuchowy po ataku Kimbley'a. Ed pomaga mieszkańcom Lioru w ewakuacji, a jedynym zdolnym Alowi pomóc jest Scar. Śmiertelnie postrzelony przez żołnierzy rozmawia z Lust, która była mu bardzo bliska, zanim została homunkulusem. Umierając, uaktywnia krąg alchemiczny, który stworzył i poświęcając żołnierzy w mieście, zamienia zbroję Alphonse'a w Kamień Filozoficzny.


Pies na Wolności Tytuł kreskówki (Polska): Pies na Wolności
Tytuł kresków (Oryginalny): Norainu wa Nigedashita
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20704 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x43
Dodano: 15.09.2010
Opis: Ed i Al są ścigani przez armię.


Świetlisty Hohenheim Tytuł kreskówki (Polska): Świetlisty Hohenheim
Tytuł kresków (Oryginalny): Hikari no Hōenhaimu
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x44
Dodano: 15.09.2010
Opis: Lyra i Rose schodzą po sekretnych schodach w starym kościele. Hohenheim, ojciec Edwarda i Alphonse'a, przybywa do Risembool, po czym postanawia zobaczyć się z liderem homunkulusów.


Niszczejące Serce Tytuł kreskówki (Polska): Niszczejące Serce
Tytuł kresków (Oryginalny): Kokoro o Rekkasaseru Mono"
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x45
Dodano: 15.09.2010
Opis: Zostaje ukazana historia Hohenheima i Dante.


Transmutacja Człowieka Tytuł kreskówki (Polska): Transmutacja Człowieka
Tytuł kresków (Oryginalny): Jintai Rensei
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20705 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x46
Dodano: 15.09.2010
Opis: Shou Tucker proponuje Alphonse'owi pokazanie, jak używa się Kamienia Filozoficznego w zamian za użycie go do wskrzeszenia jego córki, Niny. Tymczasem Lust proponuje Edwardowi pomoc w zamian za przywrócenie jej człowieczeństwa.


Unicestwienie Homunkulusa Tytuł kreskówki (Polska): Unicestwienie Homunkulusa
Tytuł kresków (Oryginalny): Homunkurusu Fūin
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x47
Dodano: 15.09.2010
Opis: Edward, Sloth, Lust i Wrath są w starej fabryce, gdzie Alphonse spotkał się z Tuckerem. Ed i Al muszą stawić czoła temu, co stworzyli. Wrath, przejąwszy od Edwarda włosy z prawdziwego ciała Lust, kończy jej żywot.


Żegnaj Tytuł kreskówki (Polska): Żegnaj
Tytuł kresków (Oryginalny): Sayōnara
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20707 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x48
Dodano: 15.09.2010
Opis: Edward ostatecznie unicestwia Sloth. Envy pod postacią Winry porywa Alphonse'a. W Centrali bracia Tringham, którzy muszą dostarczyć Edwardowi pewną ważną rzecz, zostają wzięci za braci Elric i uwięzieni. Frank Archer pojawił się ze zbroją automatyczną zastępującą mu jego lewą połowę ciała. Ed i Mustang odbywają wspólną przejażdżkę samochodem.


Tobira no Mukō e Tytuł kreskówki (Polska): Tobira no Mukō e
Tytuł kresków (Oryginalny): Po Drugiej Stronie Bramy
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20706 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x49
Dodano: 15.09.2010
Opis: Edward odkrywa podziemne miasto dzięki kartce z dziennika Nasha Tringhama i spotyka się z Dante, która weszła w Lyrę przed śmiercią Greeda. Wysyła Edwarda na drugą stronę Bramy.


Śmierć Tytuł kreskówki (Polska): Śmierć
Tytuł kresków (Oryginalny): Shi
Ocena: 0.00
Wyświetlono: 20702 razy
Komentarzy: 0
Numer odcinka: 1x50
Dodano: 15.09.2010
Opis: Edward trafił do Londynu podczas I Wojny Światowej. Sterowce bombardują miasto, alchemik pierwszy raz widzi latające maszyny. Nie działa tutaj alchemia. Zamiast niej, rozwinięto tu fizykę i technikę. Po rozmowie z ojcem, którego też wysłała tu Dante wcześniej, trafia w niego jeden ze sterowców. Tymczasem Frank Archer wyrusza w stronę domu marszałka, gdzie jest już Mustang walczący z Pride'm - Kingiem Bradleyem. Dante przywołuje ponownie Bramę, by cienie zabrały od Wratha rękę i nogę należące do Edwarda. Wkrótce po tym powraca sam Edward, który wdaje się w walkę z Envim, który przybiera różne postacie, chcąc psychicznie osłabić Edwarda. Ten każe mu pokazać swoją prawdziwą twarz. Okazuje się, że Envy to syn Dante i Hohenheima, który zmarł 500 lat temu na skutek zatrucia rtęcią. Zszokowany Ed zostaje zabity przez Enviego.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >> ... 13

Zaloguj się
Rejestracja | Zapomniane hasło

Szukaj kreskówki:


BigWing: Gry on-line | Cwel.pl | Twoja-Liga.pl | Włatcy Móch | 1000 złych uczynków | Wyszukiwarka mp3 | NuPunkRadio | Oh laura | Skróć Link | Fun ! | Forum | Pasaż Handlowy | Projekty Domów | Program TV | Pogoda | Finanse


© 2009 by BigWing.pl - O nas | Dołącz do portalu
Design by Xingu